Festiwal Organowy po raz ósmy (video)

Już po raz ósmy miłośnicy muzyki organowej spotkali się na inaguracji kolejnej edycji festiwalu. Jak co roku program został przygotowany przez pana Piotra Rojka, dyrektora artystycznego festiwalu, zaś w sprawach organizacyjnych wpółpracują MOKiS oraz parafia św. Jana Apostoła Ewangelisty.
Tegoroczną edycję rozpoczął niezwykle utalentowany organista młodego pokolenia, pan Jan Bartłomiej Bokszczanin, urodzony w Astrachaniu (Rosja) w 1974r. W 2000 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Joachima Grubicha. W latach 2002-2003 był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA) w klasie organów prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał tytuł doktora sztuki.
Jan Bokszczanin uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z czego za najcenniejsze uważa spotkania z takimi pedagogami jak: prof. Guy Bovet (Szwajcaria), prof. James David Christie (USA), prof. Aleksander Fisejski (Rosja), prof. Bernhard Hass (Niemcy), prof. Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz prof. Harald Vogel (Niemcy). Artysta koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA).
Jan Bokszczanin ma na swoim koncie wiele nagrań na płyty CD dla wytwórni płytowych: Acte Prealable, Hi-Fi i Muzyka - ARMS Records, DUX oraz Musica Sacra. Jedna z tych płyt otrzymała I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Multimediów – Niepokalanów 2000, a dwie inne otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk. Jan Bokszczanin jest autorem książki zatytułowanej "Geneza i tradycje rosyjskiej muzyki organowej", opublikowanej w listopadzie 2001 roku, a także współpracuje z w periodykiem "Liturgia Sacra". Jest on również redaktorem trzech zbiorów nutowych z utworami Mariana Sawy wydanego przez lubelską "Polihymnię". Jan Bokszczanin jest także dyrektorem artystycznym Legionowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, a także Praskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji.


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP