ŚWIAT CZARNOBIAŁY (video)

W związku z przypadającą w 2011 roku setną rocznicą urodzin Wadima Jurkiewicza, w dniach 5 sierpnia - 1 października 2011 r. odbywa się wystawa, prezentująca kilkadziesiąt czarno-białych fotografii tego artysty, przede wszystkim pochodzących z lat 50. i 60. Ekspozycji  towarzyszy album dokumentujący dokonania artystyczne fotografa autorstwa Jana Bortkiewicza.

Wadim Jurkiewicz (1911- 1982) – choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane, był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz (w latach 1951-62 pracował w  oleśnickim szpitalu), z zamiłowania artysta. Jeszcze w czasie studiów na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Wileńskiego zainteresował się malarstwem. Skromne stypendium, zamiast na jedzenie, wydawał na albumy malarskie i książki z dziedziny sztuki. Wadim Jurkiewicz nie poprzestał jednak na teorii, czynnie zajął się rysowaniem i malowaniem akwarelą. Oddał się tej pasji bez reszty, co nie znaczy, że bezkrytycznie podchodził do swojej twórczości. Był człowiekiem niezwykle wymagającym względem siebie i w przypływie zwątpienia zniszczył wszystkie swoje rysunki i akwarele. Po tym incydencie nigdy już nie powrócił do malarstwa.

W czasie okupacji znalazł się we Lwowie, gdzie pracował jako lekarz. W tych trudnych czasach ucieczką od wojennej rzeczywistości stała się nowa pasja – muzyka. Zakupił mnóstwo płyt z muzyką klasyczną i urządzał spotkania melomanów we własnym mieszkaniu. W 1945 roku, we Lwowie, Wadim Jurkiewicz dostał swój pierwszy aparat – Kodaka. Również w tym roku po wojennej zawierusze trafiał do Oleśnicy, w której spędził resztę życia. Tam też rozpoczęła się jego życiowa przygoda z fotografią. Był samoukiem. Zaopatrzył się w fachową literaturę i powoli sam dochodził do coraz lepszego warsztatu. Nowa pasja pochłonęła go całkowicie. Tworzył przede wszystkim fotografię krajobrazową i kreacyjną. W 1951 roku wstąpił do wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Od 1952 r. należał do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim, w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Założeniem programowym tej niezwykle interesującej grupy było szukanie nowych środków wyrazu w fotografii, przy zachowaniu odrębności indywidualnej poszczególnych autorów. Pierwsza wystawa "Podwórka" z udziałem Wadima Jurkiewicza miała miejsce we wrocławskim pawilonie ZPAP w roku 1958. Pokazano ją również w Warszawie w Starej Galerii. Od tamtej pory Wadim Jurkiewicz prezentował swoje prace m.in. w Anglii, Brazylii, Indiach, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i byłym Związku Radzieckim.
Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej, 15 maja 1962 roku.

źródło - światobrazu.pl
www.olesnica.org 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej  z otwarcia wystawy oraz wywiadu z autorem monografii, Janem Bortkiewiczem.


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP