"Pozdrowienie z Oleśnicy"

"Pozdrowienie z Oleśnicy"

Wystawa pocztówek z lat 1896-1944 z kolekcji Krzysztofa Dziedzica
Na wystawie w Galerii MOKiS prezentujemy 238 pocztówek ze zbiorów oleśnickiego dziennikarza i kolekcjonera Krzysztofa Dziedzica - od XIX-wiecznych litografii po pocztówki fotograficzne z okresu II wojny światowej. Obrazują one zmiany w wyglądzie Oleśnicy na przestrzeni 115 lat. Na starych oleśnickich widokówkach zobaczymy nieistniejące współcześnie budynki i pomniki, dawne lokale gastronomiczne, historyczne uroczystości, a także mieszkańców naszego miasta. Pocztówki z "pozdrowieniem z Oleśnicy" są świadectwem dokonań miejscowych wydawnictw, a także niezwykle aktywnych fotografów, takich jak Maks Herden czy Gustaw Tonndorf.
Prezentowane na wystawie pocztówki znalazły się w albumie Krzysztofa Dziedzica "Pozdrowienie z Oleśnicy", sfinansowanego przez Urząd Miasta Oleśnica.
Na wystawie można również obejrzeć prezentowaną po raz pierwszy oryginalną akwafortę Helmy Fischer-Oels o wymiarach 36,5x50 cm z zamkiem widzianym od strony bazyliki. Posłużyła ona przedwojennemu wydawnictwu do wyprodukowania jednej z pocztówek stanowiących serię z grafikami artystki.

Wystawa będzie trwała do 13 listopada,  można ją zwiedzać  codziennie w godzinach 8-16.

Sylwia Miliszewska
Miejski Ośrodek Kultury i Sportu


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP