Mobilne Muzeum Jana Pawła II nad stawami miejskimi

Już po raz czwarty na Dolnym Śląsku i po raz drugi na Ukrainie odbędą się Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów”. Oleśnica została wpisana w harmonogram przedsięwzięcia.

Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa „Noce Kościołów” odbywają się po raz czwarty w Polsce (na Dolnym Śląsku), a po raz drugi na Ukrainie. Jest to cykl imprez o charakterze społecznym, religijnym i kulturalnym.

Wspólna atrakcja zarówno dla uczestników w Polsce, jak i na Ukrainie, to Mobilne Muzeum bł. Jana Pawła II, które będzie się przemieszczać od miasta do miasta w obu krajach, w których organizowane są „Noce Kościołów”.

Wszystkie imprezy odbywają się od popołudnia, wieczorem i w nocy. Wstęp dla wszystkich jest bezpłatny. Pomysłodawcą i głównym organizatorem „Nocy Kościołów” są: katolickie Radio Rodzina, rozgłośnia Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej. Kościoły uczestniczące w wydarzeniu: Kościół Rzymsko-Katolicki, Cerkiew Prawosławna, Kościół Ewangelicko-Augsburski i Kościół Greckokatolicki.

Część polska odbędzie się w dniach 21-24 czerwca (Wrocław, Legnica, Świdnica, Strzegom, Piszkowice, Dzierżoniów, Brzeg, Oleśnica, Bolesławiec, Henryków, Kłodzko, Kudowa Czermna, Polanica, Wołów, Trzebnica, Legnickie Pole).

Oleśnica weźmie udział w obchodach Nocy Kościołów 2013. W związku z tym, 22 czerwca w sobotę, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia (kaplica św. Franciszka) przy ul. Wileńskiej 4 o godz. 19.00 odbędzie się wieczór poezji biblijnej z udziałem poety i publicysty Harrego Alfreda Piotra Dudy.

23 czerwca w niedzielę, z okazji XXX rocznicy wizyty bł. Jana Pawła II na Dolnym Śląsku. 1983-2013, o godz. 12.00 w kościele pw. NMP Matki Miłosierdzia, odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna za pielgrzymki bł. Jana Pawła II oraz o rychłą kanonizację.

Tego samego dnia, o godz. 20.15, red. Jan Pospieszalski wygłosi w kościele wykład pt. „Nauczanie Jana Pawła II – Wolność i Solidarność”.

Niedziela 23 czerwca będzie również okazją do odwiedzenia Mobilnego Muzeum Jana Pawła II, które stanie nad stawami miejskimi obok amfiteatru w godz. 10.00-19.00. Muzeum jest nowym projektem Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie, mającym na celu promowanie myśli i nauczania Ojca Świętego.

Mobilne Muzeum udostępnia pamiątki po Ojcu Świętym, wraz ze zdjęciami i filmami o Jego życiu. Osobiste pamiątki, jakie można zobaczyć w czasie zwiedzania Mobilnego Muzeum, zostały przekazane przez: Kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolitę Krakowskiego, Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Do elementów ekspozycji należą m.in.: brewiarz, którego używał Jan Paweł II do codziennej modlitwy, pióro, różaniec, na którym się modlił, buty, narty, krzyż pektoralny, sutanna, piuska papieska oraz zegar z prywatnej rezydencji w Castel Gandolfo.

Patronat Honorowy nad Mobilnym Muzeum objął burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu w Oleśnicy zaprasza - wstęp bezpłatny. Harmonogram "Nocy Kościołów" dostępny jest tutaj.

(Fot. Centrum Jana Pawła II)


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP