Przestrzegamy przed kąpielami w fontannach!

Pracownicy Urzędu Miasta Oleśnicy ostrzegają, że woda w miejskich fontannach może być niebezpieczna dla ludzi: w przypadku napicia się takiej wody może dojść do zatrucia pokarmowego, natomiast kąpiel w zanieczyszczonej wodzie grozi wystąpieniem min. zapalenia spojówek, cewki moczowej, alergii skórnej, wykwitów, ropnych owrzodzeń czy grzybic.

Powodem są obecne w wodzie fontanny liczne chorobotwórcze bakterie (m.in. kałowe, salmonelli czy gronkowca), wirusy i pasożyty odzwierzęce, których namnażanie może wspomagać wysoka temperatura.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie zajmuje się sprawdzaniem jakości wody w fontannach, ponieważ nie jest ona przeznaczona do spożycia przez ludzi ani do kąpieli. Fontanny miejskie są jedynie obiektami architektury pełniącymi funkcję ozdobną placów, skwerów oraz parków.

Nawet woda pozbawiona zmętnienia i pozornie wyglądająca na czystą może być skażona. Dzieje się tak dlatego, że woda w fontannach nie jest dezynfekowana ani chlorowana, ponadto krąży w obiegu zamkniętym, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych mikroorganizmów.

Często dochodzi do zanieczyszczenia wody poprzez jej kontakt ze zwierzętami; mogą znajdować się w niej m.in. mocz zwierzęcy, odchody ptaków.

Za stan i czystość wód odpowiadają służby miejskie, które oczyszcza wodę ze śmieci oraz stosują inne zabiegi, które poprawiają jedynie wygląd, a nie jakość wody. Do wody w fontannach dodawany jest m.in. odgrzybiacz, środki chemiczne przeciwko powstawaniu kamienia, glonów i pleśni.

Ponadto konstrukcja obiektów, które mają wiele wystających elementów, a także ich śliska nawierzchnia, mogą przyczynić się do poślizgnięcia w czasie zabawy w wodzie. Wejście na dysze fontanny umieszczone w brodziku może z kolei powodować nie tylko ich uszkodzenie, ale także zranienia lub inne groźne uszkodzenie ciała.

Poza odwiedzinami basenów w OKR ATOL doskonałą alternatywą dla chłodzącej kąpieli w fontannach może być korzystanie z kurtyn wodnych, przeznaczonych do zabaw w wodzie, które w upalne dni pojawiają się w Rynku oraz na Pl. Zwycięstwa.


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP