"Spacerownik dolnośląski" już w księgarniach!

Gdyby Georg Emmerich nie stał się sprawcą nieślubnej ciąży, w Gorlitz nie powstałby Święty Grób. Gdyby książę Karol Podiebrad wierzył w ludzką uczciwość, Oleśnica nie miałaby dziś jedynej w Europie Środkowej biblioteki łańcuchowej. I wreszcie – gdyby katoliccy Habsburgowie nie chcieli upokorzyć protestantów, w Świdnicy nie powstałby kościół Pokoju.

M.in. te historie opisała w „Spacerowniku dolnośląskim” dziennikarka „Wyborczej” i historyczka Beata Maciejewska. Ponad 330 stron książki poświęciła opowieściom o tych ośmiu miastach. – Wszystkie mają średniowieczny rodowód, więc i wykute w kamieniu historie mieszkańców. Ci fundowali wspaniałe kościoły i nie żałowali pieniędzy na splendor władzy i własną wygodę. Byli dumni ze swoich miast, a i miasta mogą być z nich dumne – mówi Maciejewska. I zaznacza: – Wszystkie historie, które opisuję, są historiami ludzkimi. A „Spacerownik” ma być zachętą do wyruszenia w miejską podróż. Jeśli złapiecie trop, na pewno z tego szlaku nie zejdziecie.
Zwłaszcza w Oleśnicy, do której zaprosiliśmy znaną autorkę kilka miesięcy temu. Efekt tej współpracy jest już dostępny.

Maciejewska o dziejach Śląska pisze od 25 lat, ale jej poprzednie „Spacerowniki” dotyczyły Wrocławia. – A „Spacerownik dolnośląski” powstał dlatego, że mam poczucie, że nasz region jest z jednej strony najciekawszym w Polsce, a z drugiej – zamknięci w swoich miastach ludzie nie mają świadomości, jakie niesamowite skarby czekają za miedzą – opowiada Maciejewska. – Sama muszę przyznać, że podczas tych wędrówek dokonałam paru odkryć, o których nie wiedziałam.

Spacery po ośmiu dolnośląskich miastach przekonają Was, że nie trzeba ruszać w daleki świat, żeby zobaczyć cuda. Leżą za miedzą! (fragment z materiału promującego wydawnictwo)

Książka zawiera kilkaset zdjęć fotoreportera Mieczysława Michalaka.

Więcej o "Spacerowniku' do przeczytania tutaj.

„Spacerownik dolnośląski” można kupić w księgarniach, na [ http://kulturalnysklep.pl/ | Kulturalnysklep.pl ] , pod numerem telefonu 22 555 44 00 i w formie e-booka na [ http://www.publio.pl/index.html | Publio.pl ] .

Beata Maciejewska o „Spacerowniku” opowie w piątek po godz. 10 na antenie Radia Wrocław (102,3 FM) oraz po godz. 16 w [ http://fm.tuba.pl/ | Radiu ] RAM (89,8 FM).

/Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław, foto: Agencja Gazeta/


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP