To już dziś! Ars Galant Markiz Franz von Bayros

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy oraz Praskie Centrum Muzealno-Galeryjne Kolekcja grafiki „Drit” zapraszają na wernisaż wystawy Ars Galant Markiz Franz von Bayros (1866-1924) i Inni, który odbędzie się w piątek 27 października o godz. 18.00, Galeria Brama Wrocławska.

Wystawę otworzy kurator wystawy i kustosz kolekcji – Pavel Hlavatý, a oglądać będzie ją  można w Galerii Brama Wrocławska w dniach 27 października do 26 listopada 2017 roku w godzinach otwarcia Galerii (szczegóły tutaj →). Wstęp na wystawę wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Wszystkie prezentowane prace będzie można nabyć.

Na wystawę składa się ponad 300 oryginalnych grafik Franza von Bayrosa oraz współczesnych artystów tworzących grafiki erotyczne z całego świata. Kolekcja powstała jako projekt ogólnoeuropejski i gościła w wielu liczących się galeriach w całej Europie. Składające się na nią dzieła pochodzą z kolekcji prywatnych.

Wystawa ma na celu przybliżenie Europejczykom wspaniałego dzieła austriackiego artysty, markiza Franza von Bayrosa (1866-1924) – zarówno małych form graficznych (exlibrisów), jak też ekskluzywnych ilustracji erotycznych. Bayros jest autorem ponad 350 małych grafik oraz wielu wspaniałych ilustracji do ponad 40 książek. Niniejsza pochodząca z Czech kolekcja jest jedną z największych na świecie.

Franz von Bayros był światowej sławy grafikiem, malarzem, ilustratorem, pisarzem i poetą. Uprawiał sztukę subtelną, elegancką, „salonową”, silnie przesiąkniętą erotyką, był prekursor nurtu w grafice zajmującego się libido człowieka. W jego dziełach widoczna jest fascynacja spotkaniem dwóch istot, oddających się raczej wysublimowanej przyjemności niż prokreacji. Choć początkowo łączyło go wiele ze współczesnymi mu artystami – Belgiem F. Ropsem czy Anglikiem A. Beardsley’em zarówno na płaszczyźnie tematycznej, jak i formalnej, później dzięki jego fantazji i wyobraźni powstało oryginalne, spójne wewnętrznie i niemające jak dotąd precedensu w historii dzieło.

Zilustrował wiele klasycznych dzieł literatury erotycznej. Rysunki te są doskonałym dopełnieniem tekstu i stanowią z nim nierozerwalną część. Prace są wycyzelowane i wykonane z największą starannością o najmniejszy nawet szczegół.

Jego prace próbują odgadnąć tajemnicę frywolności, intymnych wyobrażeń, czy wreszcie nakłonić widza do uczestnictwa w przedstawionym świecie marzeń. Mimo że od czasu powstania dzieła minęło 100 lat, to dziś, w świecie zupełnie innych norm obyczajowych, moralnych i kulturowych, grafiki Bayrosa są nadal fascynujące i uwodzicielskie.

Łatwo wyczuwalna radość tworzenia i perfekcyjność wykonania umożliwia odbiorcy podążanie za pożądaniem, w kierunku wskazanym przez autora. Dzieło pomaga także pozbyć się fałszywej cnoty zgodnie ze zdaniem autora, że „cnota jest jak kruk, mieszka w ruinach”.

Chociaż odszedł ponad 90 lat temu, zainteresowanie jego dziełem nigdy nie ustało. Jego sztuki jak dotąd nie nadgryzł bezlitosny ząb czasu i to pomimo faktu, że żyjemy w świecie przesyconym seksem, pornografią i rozwiązłością, których rozwoju nie powstrzymał nawet strach przed AIDS.

Bayros łączy w swoim dziele ekstrawagancką finezję, typową dla przełomu XIX i XX wieku i poprzedzającą nadchodzące. Ze śmiałością pokazuje kobiece (czasami też męskie) ciało, wprowadza je do wyobraźni odbiorcy i tym samym pobudza najbardziej skryte zakamarki jego wyobraźni.

Franz von Bayros był nie tylko doskonale wykształconym estetą, ale i marzycielem. Pozostał do końca wierny swojej pogańskiej niechęci do stereotypów. Do tego jako prawdziwy duchowy arystokrata potrafił nadać swojemu dziełu pozbawiony wulgarności kształt tematyki erotyki w życiu człowieka.

Jego obrazy to przestrzeń poprzecinana pięknymi liniami rąk, bioder, piersi, delikatnych i wypełnionych rozkoszą dziewczyn i kobiet.

Jego rysunki, akwaforty, heliograwiury stanowią artystyczny raj, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Pavel Hlavatý – Praga
tłum. Rafał Wojtczak

 

źródło: BiFK 


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP