XII Oleśnicki Konkurs Recytatorski Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Marian Hemara

16 listopada w sali konferencyjnej Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbył się finał kolejnego XII Oleśnickiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej im. Mariana Hemara. Konkurs został zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Jana Pawła II w Oleśnicy.

Tegoroczny konkurs odbywał się pod patronatem Starosty Powiatu Oleśnickiego Wojciecha Kocińskiego, który ufundował  nagrody  dla  laureatów.

Celem konkursu jest szerzenie wiedzy o Lwowie i Kresach Wschodnich Rzeczpospolitej oraz o historycznym i kulturowym dziedzictwie tych ziem, nierozerwalnie związanych z historią Polski i odgrywających w jej dziejach bardzo ważną rolę. Wiele wydarzeń historycznych związanych z Kresami zostało utrwalonych w dziełach literackich, a konkurs jest dobrą okazją do ich przypomnienia, a także do doskonalenia przez uczniów umiejętności recytatorskich.

Jak co roku konkurs odbył się w atmosferze rocznicowej związanej ze Świętem Niepodległości oraz Obroną Lwowa w listopadzie 1918 r. Zwycięska Obrona Lwowa była istotnym elementem odzyskania niepodległości w 1918 r. Dzień 11 listopada 1918 r., na pamiątkę którego obchodzone jest Święto Niepodległości, był już 11 dniem walk o Lwów, które zakończyły się 22 listopada zwycięstwem  Polaków.

W finale tegorocznego konkursu wzięło udział 45 uczestników z 10 oleśnickich szkół. Prezentacje finałowe odbyły się w dwóch kategoriach: uczniowie młodsi (klasy IV-VI) oraz uczniowie starsi (klasa VII, klasy gimnazjalne II i III oraz licea. Oceniała je Komisja Konkursowa w składzie: Barbara Sycianko – przewodnicząca, Dorota Bilmon – sekretarz, Barbara Słomka – członek. Wyniki konkursu są przedstawione niżej.

W kategorii uczniów młodszych:

I miejsce – Hubert Pietrzak-Rogala ze Szkoły Podstawowej nr 4,

II miejsce – Zuzanna Michalewska z Szkoły Podstawowej nr 6,

III miejsce – Gabriela Wajewrowska ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica 8.

Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Szczygieł i Wanessa Klapińska ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica oraz Jan Rajewski ze Szkoły Podstawowej nr 1.

W kategorii uczniów starszych:

I miejsce – Joanna Śliwińska ze Szkoły Podstawowej Gminy Oleśnica,

II Marcelina Kobiela ze Szkoły Podstawowej nr 8,

IIIKrzysztof Ostrowski ze Szkoły Podstawowej nr 1.

Wyróżnienia otrzymali: Natalia Jezierska i Wiktoria Junik z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Wiktoria Serwin  ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, które wręczał Burmistrz Oleśnicy Michał Kołaciński w towarzystwie pani Danuty Leśniewskiej, Dyrektor Zespołu Oświaty Samorządowej.

W tym roku wszyscy uczestnicy konkursu, oprócz dyplomów uczestnictwa, otrzymali kalendarze lwowskie na rok 2018, które ufundował Starosta Powiatu Oleśnickiego Wojciech Kociński. Natomiast nauczyciele przygotowujący uczniów do konkursu otrzymali dyplomy z podziękowaniami i także kalendarz lwowski na rok 2018.

Po części oficjalnej obecni wysłuchali recytacji laureatów.

Na uroczystości, oprócz zaproszonych gości i uczestników konkursu, obecni byli także nauczyciele i rodzice uczniów. Konkurs prowadził Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa w Oleśnicy Leszek Mulka.

Leszek Mulka


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP