4 marca 2018 r. w Oleśnicy odbędzie się bieg "Tropem Wiczym". Można się już zapisywać

Trwają zapisy na kolejną już oleśnicką edycję biegu Tropem Wilczym. Wydarzenie odbędzie się 4 marca 2018 r. i rozpocznie się tradycyjnie na dziedzińcu Zamku Książąt Oleśnickich.

Dla zawodników przygotowane zostały cztery konkurencje: Bieg Dzieci (ok 800 m), Bieg Główny (5 km), Bieg Pamięci (1963 m) oraz Nordic Walking na dystansie 1963 m.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsc , znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy!

Od 2015 r. bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

W 2017 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 60 000 uczestników z 281 miast: 229 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych poza Polską (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddawali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z USA, Węgier, Danii, Ukrainy i in.

W zbliżającej się VI edycji biegu Tropem Wilczym, która odbędzie się 4 marca 2018 roku, ambicją organizatorów będzie zorganizowanie przedsięwzięcia w ponad 280 miastach, gdzie pobiegnie ok. 70 000 biegaczy.

W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Link do zapisów na bieg w Oleśnicy:

http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=3562

limit zawodników: 130

Źródło: Klub Biegacza "Szerszeń Oleśnica"
Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP