Spotkanie z pisarką Elżbietą Cherezińską – relacja

26 stycznia gościem Biblioteki i Forum Kultury w Oleśnicy była pisarka poczytnych powieści historycznych Elżbieta Cherezińska.

Pisarka napisała już 14 powieści i pasjonuje się zwłaszcza okresem wczesnego średniowiecza i dynastią Piastów, dlatego fabuła większości jej książek umiejscowiona jest w tamtej epoce. Dzięki jej powieściom czytelnicy mogą przenieść się w czasy początków państwa Polskiego („Gra w kości”, cykl o Świętosławie – córce Mieszka I i siostrze Bolesława Chrobrego – „Harda” i „Królowa”) i poznać lepiej okres rozbicia dzielnicowego (cykl „Odrodzone Królestwo”). Autorka w swoich powieściach opisuje także inne epoki naszej historii, jak choćby II wojnę światową – powieść „Legion” (książka 2013 roku wg Magazynu Literackiego „Książki”) opowiada losy Brygady Świętokrzyskiej.

Swoimi książkami pisarka zapełniła niszę dotyczącą powieści historycznych opartych na rodzimej historii. Fabuła jej książek wciąga od pierwszej strony i jest oparta o rzetelne rozeznanie autorki w faktach historycznych, na które pisarka nakłada życiorysy bohaterów autentycznych i wymyślonych. Każda z jej powieści to świetny materiał do ekranizacji. W planach jest powstanie serialu i filmu na bazie jej Piastowskich cykli.

Spotkanie rozpoczęło się niespodziankami. Specjalnie dla Elżbiety Cherezińskiej wystąpił Zespół o Matko i córko!!! z Kamienia koło Długołęki, prezentujący kilka utworów ludowych, a Katarzyna Stróżyńska z Fundacji Pomiędzy przyniosła obraz Świętosławy – jednej z ulubionych bohaterek goszczącej nasze miasto pisarki.  Na spotkaniu autorka w barwny i ciekawy sposób opowiadała licznie przybyłym uczestnikom o swojej twórczości, fascynacji polską historią i planach na przyszłe powieści. Po spotkaniu podpisywała swoje książki.

Dziękujemy Pani Elżbiecie, że odwiedziła Oleśnicę i wszystkim czytelnikom, którzy przybyli z bliska i daleka, żeby spędzić ten piątkowy wieczór w naszej bibliotece.

BiFKAktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP