DODANO: 18.04.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

Akcja edukacyjno-społeczna ŻONKILE w Oleśnicy

19 kwietnia 2019 roku przypada 76. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje już po raz siódmy akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy dołącza do akcji już po raz czwarty.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania. W tym roku przypada dodatkowo 100. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci Marka Edelmana.

Na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN można znaleźć wiele ciekawych materiałów edukacyjnych. Zachęcamy do skorzystania: www.polin.pl.

Wydarzenia w Oleśnicy

W tym roku w ramach naszych działań w bibliotekach będą rozdawane papierowe żonkile.

19 kwietnia (piątek) o godz. 12.00 złożymy kwiaty i znicza pod tablicą upamiętniającą spaloną synagogę w Oleśnicy.

Tegoroczną akcję w Oleśnicy objęła swoim patronatem Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

—————

Współorganizatorem ogólnopolskiej akcji Żonkile jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny przy wsparciu Sills Family Foundation.

Akcja Żonkile odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz pod Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Akcję Żonkile objęło Honorowym Patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej.

>> <
  • Akcja edukacyjno-społeczna ŻONKILE w Oleśnicy