DODANO: 02.10.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

„Figurki, które opowiadają historie” – warsztaty towarzyszące wystawie „Drewniane historie”

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza 12 października w godz. 13.00-15.00 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią, ul. Bociania 11 na warsztaty „Figurki, które opowiadają historie”, które poprowadzi Marta Derejczyk z Muzeum Etnograficznego z Wrocławia. Warsztaty skierowane są do dzieci w wieku 7-12 lat. Na warsztaty obowiązują zapisy: tel. 530-614-622.

Co to znaczy „sztuka ludowa”? Kto może zostać artystą? Czy życie rzeźbiarza ma wpływ na jego dzieła? Jakie historie mogą nam dziś opowiedzieć drewniane figurki? Odpowiedzi na te pytania poszukamy na wystawie „Drewniane historie”, która prezentuje prace Mikołaja Zagórnego z Ligoty Wielkiej koło Oleśnicy. Spróbujemy też wykonać własne małe rzeźby w materiale – niespodziance.

 

Punktem wyjścia do warsztatów jest wystawa Mikołaja Zagórnego „Drewniane historie”.

Jak wyglądał weterynarz przed rokiem 1939? Dlaczego niektóre dziewczęta są zadowolone, gdy noszą spódniczki mini, a inne nie lubią tej mody? Co to są świątki?

Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas zwiedzania nowej wystawy czasowej „Drewniane historie” w Oleśnicki Domu Spotkań z Historią. Na wystawie zaprezentowano rzeźby Mikołaja Zagórnego, nieżyjącego artysty nieprofesjonalnego, który po zakończeniu II wojny światowej mieszkał w Ligocie Wielkiej koło Oleśnicy. Prace są zapisem czasów, których autor był świadkiem.

Urodzony 12 maja 1902 roku we wsi Nowosiółki w województwie Tarnopolskim, doświadczył obu wojen światowych. Po zakończeniu II wojny światowej osiadł we wsi Ligota Wielka koło Oleśnicy. Pracował m.in. jako szewc i cieśla, pełnił również różne funkcje ważne dla lokalnej społeczności. Rzeźbić zaczął w 1982 roku.

Jego prace utrwalały zarówno „historię przez wielkie H” – doświadczenia wojenne, portrety historycznych postaci, jak i życie codzienne. Dokumentował przedstawicieli znanych sobie zawodów, prace domowe i na roli, a także różne panujące za jego życia mody. Postacie, które stworzył, ilustrowały konkretne czasy i opatrywane były datami umieszczonymi na spodzie figurki.

Zaprezentowany wybór prac artysty pochodzi z kolekcji Muzeum Etnograficznego Oddziału Muzeum Narodowego w Wrocławiu.

Godziny pracy obiektu podane są na stronie internetowej – http://muzeum.olesnica.pl/przydatne-informacje/

>> <
  • „Figurki, które opowiadają historie” – warsztaty towarzyszące wystawie „Drewniane historie”