DODANO: 02.08.2018 / 10:45 – KATEGORIA:

IX Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK

Od 22. do 25. sierpnia w oleśnickich parkach, na podwórkach i boiskach, oraz jak sama nazwa wskazuje na skwerkach zagości IX Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK.

 

Tradycyjnie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami na przedpołudniowe warsztaty i popołudniowe spektakle, w czasie których będzie można spotkać z jedną z najbardziej tradycyjnych form opowiadania bajek, baśni, legend i wielu innych opowieści. Ta tradycyjna forma, jaką jest teatr kukiełkowy cieszy się od wielu lat w Oleśnicy niesłabnąca popularnością – bo dzięki bezpośredniemu kontaktowi z twórcami spektakli, ze stworzonymi i animowanymi przez nich bohaterami najbardziej wymagający typ publiczności – dzieci, aktywnie uczestniczy w całym wydarzeniu, historii, opowieści. To także lekcja historii, na której również dorośli mogą się dowiedzieć, jak opowiadano bajki w czasach przed telewizyjnych, lekcja kulturoznawcza, na której każdy się dowie, jaką historię i tradycje lalkarską mają poszczególne zakątki świata.

 

Niesłabnąca popularność tego wydarzenia to również efekt wieloletniej współpracy z czeskim miastem partnerskim – Chrudimiem, w którym znajduje się największe w Europie Muzeum Lalek Teatralnych i jeden z najwiekszych na świecie Festiwali Teatrów Lalkowych – artyści z tego miasta, a zwłaszcza Libor Štumpf mają ogromne zasługi w popularyzowaniu tej dziedziny sztuki w naszym mieście.

 

To już 9. Edycja tego wyjątkowego festiwalu, na który Biblioteka i Forum Kultury zapraszają wraz ze Stowarzyszeniem „Akademia Wyobraźni”.

>> <
  • IX Międzynarodowy Festiwal Wędrownych Teatrów Lalkowych SKWEREK
  • 1