DODANO: 26.03.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

„Kobieta z Gitarą” – wystawa Jana Pływacza

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa pt. „Kobieta z Gitarą” autorstwa Jana Pływacza, który odbędzie się 29.03.2019 o godz. 18:30 w Galerii BiFK.

Jan Pływacz urodził się w 1950 roku we Wrocławiu. Malarstwem interesował się od najmłodszych lat. W latach 1972-74 uczęszczał do Państwowego Ogniska Plastycznego im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Należał również do Stowarzyszenia Plastyków Amatorów. Będąc na rencie poświęca swojej pasji więcej czasu.

Bierze udział w licznych plenerach i wernisażach, organizowanych przez Galerię 33 w Ostrowie Wlkp. W ostatnich latach powstał cykl obrazów pt. ”Kobieta i gitara”. Prace te wystawiane były w ośrodkach kultury między innymi we Wrocławiu, Ostrowie Wlkp., Jarocinie.

Jan Pływacz interesuje się głównie impresjonizmem oraz kubizmem. Jego obrazy cechuje symetria, linia, płaszczyzna i koloryt. Kształt kobiety jako geometria ciała z jej zaokrągleniami i krzywiznami oraz elementy gitary nakładają się na siebie, tworząc kompozycję obrazu. Niektóre obrazy namalowane są na pograniczu kubizmu. Malując cykl obrazów „Kobieta i gitara” autor dostrzegł pewne analogie. Dobry nastrój kobiety i nastrojona gitara to jakby ideał, współgrający ze sobą. Smutna kobieta to jakby brzmiący zły akord, ale gitara też jako nośnik muzyki i śpiewu przynosi miłość, radość czy melancholię.

>> <
  • „Kobieta z Gitarą” – wystawa Jana Pływacza