DODANO: 17.04.2018 / 10:45 – KATEGORIA: Kultura

Muzyka flamenco na drugiej odsłonie Festiwalu Gitarowego w Oleśnicy

var playerInstance = jwplayer(kamera01);
playerInstance.setup({
file: ‚/sites/default/files/video/koncertflamenco.mp4’,
image: ‚http://www.olesnica.pl/sites/default/files/video/koncertflamenco.jpg’
});

W minioną sobotę w sali widowiskowej BiFK odbyła się druga odsłona Oleśnickiego Festiwalu Gitarowego, którego pomysłodawcą jest dr Waldemar Gromolak. Tym razem Artysta zaproponował oleśnickiej publiczności muzykę flamenco w wykonaniu zespołu Por Fiesta/Fuente.

Zespół powstał w 2009 roku i swój pierwszy recital dał podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Rewalu. Dziś koncertuje na terenie całego kraju i za granicą. Czerpiąc z surowego nurtu puro flamenco, nie stroni od współczesnego brzmienia, starając się zaspokoić różnorodne oczekiwania słuchaczy.

Jahiar Azim Irani wnosi do zespołu muzykę orientalną, rodem z Bliskiego Wschodu. W niebanalny sposób łączy się ona z inną muzyczną tradycją – flamenco. Inspiracja tą sztuką to zasługa Jakuba Niedoborka, drugiego filaru zespołu. Jakub Polanowski (śpiew, gitara) współtworzy zespół od samego początku jego istnienia. Jest jednym z nielicznych śpiewaków flamenco polskiego pochodzenia. Katarzyna Arbaczewska-Matys zajmuje się flamenco już kilkanaście lat. Szkoliła się w Polsce i Hiszpanii pod okiem m.in. Leonor Leal, Mercedes Ruiz, Cristiny Soto czy Ricarda Rubio.

Koncert Por Fiesta/Fuente to niezwykła muzyczna opowieść o fascynacji flamenco, piękną i starą sztuką pochodzącą z odległej Andaluzji i fascynacji muzyką Bliskiego Wschodu. To także wędrówka w przestrzeni i w czasie. Łączy w sobie elementy koncertu kameralnego i imprezy rozrywkowej. Jest to możliwe dzięki szacunkowi, którym muzycy darzą zarówno flamenco, jak i muzykę orientalną.

Koncert zespołu poprzedził występ uczniów Szkoły muzycznej im. F.Chopina w Oleśnicy.

var playerInstance = jwplayer(kamera01);
playerInstance.setup({
file: ‚/sites/default/files/video/koncertflamenco.mp4’,
image: ‚http://www.olesnica.pl/sites/default/files/video/koncertflamenco.jpg’
});

>> <
  • Muzyka flamenco na drugiej odsłonie Festiwalu Gitarowego w Oleśnicy