DODANO: 10.01.2020 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

„Niech piękno tych rzeczy pociąga” – wystawa kolekcji Księdza Tadeusza Farysia

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza 29 stycznia 2020 r. (środa) o godz. 18.00 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią (ul. Bociania 11) na wernisaż wystawy kolekcji Księdza Tadeusza Farysia „Niech piękno tych rzeczy pociąga”.

 

Na wystawie „Niech piękno tych rzeczy pociąga” zaprezentowane zostaną modlitewniki, biblie, mszały oraz inne formy piśmiennictwa sakralnego różnych religii. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów księdza Tadeusza Farysia – oleśniczanina, misjonarza, kapelana Solidarności i kolekcjonera. Od czasów studenckich rozwija on swój księgozbiór, który ma charakter wielowątkowy – bibliofilski, misyjny (afrykański), papieski (związany z Janem Pawłem II) i solidarnościowy.

 

Modlitewnik jest książeczką do modlitwy, która rozpowszechniona jest w kościołach chrześcijańskich (katolickim, prawosławnym, protestanckim).

 

Na uwagę zasługuje bogactwo edytorskie i introligatorskie eksponatów. Prezentowane na wystawie modlitewniki pochodzą w większości z XIX wieku, wydane są w różnych językach europejskich. Jednymi z najciekawszych obiektów są Modlitewnik żołnierski wydany w Rzymie w 1945 roku oraz Modlitewnik dla niewidomych tłoczony pismem punktowym w alfabecie Braille’a. Warto również zwrócić uwagę na modlitewnik wydany w 1882 roku w Oleśnicy. Cennymi eksponatami są również biblie, z których najstarsza wydana została w XVI wieku, a także dokumenty spisane w językach orientalnych, m.in. po birmańsku czy tybetańsku.

 

>> <
  • „Niech piękno tych rzeczy pociąga” – wystawa kolekcji Księdza Tadeusza Farysia