O mieście

Zbliżającym się od strony Wrocławia podróżnym ukazuje się powoli widok wyjątkowej panoramy. Strzeliste wieże zamku, kościołów i ratusza określają niepowtarzalny charakter Oleśnicy, której początki sięgają prawdopodobnie XII wieku.
Oleśnica jest pięknym i historycznym miastem o książęcej przeszłości, położonym w województwie dolnośląskim ok. 30 km na północny wschód od Wrocławia. Jest stolicą powiatu, zajmuje niecałe 21 km kw., zamieszkuje ją ok. 36 tysięcy osób. Dynamiczny rozwój spowodował, że dzisiaj Oleśnica jest nowoczesnym, europejskim ośrodkiem z wszystkimi udogodnieniami dla inwestorów oraz ludzi, którzy chcieliby w nim zamieszkać.

INSYGNIA MIEJSKIE WŁADZE
>> <

Położenie

Miasto leży w województwie dolnośląskim na lewym brzegu rzeki Oleśnicy, jest siedzibą powiatu oleśnickiego. Pod względem geograficznym Oleśnica leży na Nizinie Śląskiej, na wysokości 152 m n.p.m.

E-MAPA ROZKŁAD JAZDY

Miasta partnerskie

Partnerstwo miast jest formą współpracy międzynarodowej pomiędzy miastami różnych krajów. Podstawą partnerstwa miast jest wymiana kulturalna, gospodarcza oraz informacyjna. Historia nawiązywania partnerskich relacji między miastami sięga 1947 roku.

Najważniejszym celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi niezależnie od formalnych granic państwowych. Współpraca między miastami bardzo często inicjowana jest przez partnerstwa i współpracę szkół w poszczególnych miastach. W innych przypadkach, partnerstwo jest wynikiem osobistych kontaktów mieszkańców.

Oleśnica nawiązała współpracę partnerską z trzema miastami:

Chrudim (Czechy) Warendorf (Niemcy) Jaunay-Marigny (F)

Chrudim (Czechy)

 

Chrudim to urocze, królewskie miasto, położone nieopodal Pardubic. Liczy ok. 24 tysiące mieszkańców. Słynie z interesującej historycznej zabudowy i atrakcyjnych muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Kultury Lalkarskiej, które prezentuje rozwój czeskiego i światowego teatru lalkowego oraz Muzeum Rzeźb Barokowych, ulokowane w budynku zrujnowanego po wojnie klasztoru kapucynów z kościołem pw. Św. Józefa (XVII w.)

 

Władze Oleśnicy zabiegały o rozwój i pogłębienie współpracy, czego efektem był obchodzony w naszym mieście Rok Czeski. Rada Miasta podjęła w tej sprawie uchwałę jednogłośnie. Jak czytamy w uzasadnieniu, „Karol II z czeskiej dynastii Podiebradów był najwybitniejszym władcą księstwa oleśnickiego w historii. Dzięki niemu Oleśnica przeżyła okres najświetniejszego rozwoju we wszystkich niemal dziedzinach, a sam książę zyskał uznanie wykraczające daleko poza granice miasta i regionu. Mając na względzie powyższe, a także ogólny wpływ Czech na rozwój Oleśnicy na przestrzeni wieków, Rada Miasta, podkreślając przyjaźń pomiędzy narodami czeskim i polskim oraz wzorową i rozwijającą się współpracę partnerską z Chrudimiem, pragnie ustanowić w naszym mieście rok 2017 Rokiem Czeskim”.

 

W trakcie Roku Czeskiego, którego istotnym wydarzeniem była pierwsza w historii miasta międzynarodowa konferencja naukowa związana z Oleśnicą, doszło do rozwinięcia formuły współpracy na innych polach. Pierwszy raz relacje nawiązały Chrudimska Szkoła Artystyczna oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fr. Chopina w Oleśnicy.

www.chrudim.eu

Warendorf (Niemcy)

 

Miasto położone nad jeziorem Ems w Nadrenii Północnej-Westfalii, we wschodniej części Münsterlandu. Do Oleśnicy upodabnia je zarówno liczba mieszkańców (obecnie około 38 tyś.), fakt, że oba miasta są siedzibami powiatów, a także położenie – blisko dużych ośrodków uniwersyteckich (Warendorf leży 30km od Münster). Warendorf jest ważnym ośrodkiem turystycznym z dogodnymi warunkami dla kolarstwa i jeździectwa.

 

Początki współpracy Oleśnicy i Warendorfu sięgają 2000 roku. Miasta utrzymują partnerskie relacje przede wszystkim w dziedzinie kultury, sportu i edukacji. Utrzymaniu przyjaznych stosunków służą wzajemne, oficjalne wizyty przedstawicieli rad obu miast, a także regularne wymiany między szkołami. Bardzo istotny jest także udział miast w festiwalach takich jak Dni Europy w Oleśnicy, czy Emsseefest w Warendorfie.

http://www.warendorf.de/

Jaunay-Marigny (Francja)

 

Licząca 6 tyś. mieszkańców miejscowość leży w środkowo-zachodniej Francji, około 300 km od Paryża.

 

Chociaż umowa o partnerstwie między Oleśnicą i Januay-Marigny została podpisana dopiero w 2004 roku, to początki współpracy obu miast sięgają 1997 roku. Podobnie jak w przypadku pozostałych miast partnerskich Oleśnicy, głównym nurtem współpracy jest wymiana kulturalna. Uczestnictwo w lokalnych imprezach wystawienniczych takich jak np. Targi Wina i Miodu, czy wzajemne wizyty przedstawicieli miast stanowią podstawę partnerstwa obu miast.

www.jaunay-marigny.fr