DODANO: 01.07.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

Rodzina 500+

Od 1 lipca można składać wnioski o przyznanie 500 plus na pierwsze dziecko. Jak to zrobić i kiedy można spodziewać się wypłaty? 

Gdzie można złożyć wniosek o 500 plus? 

  • od 1 lipca – wnioski można składać drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu rządowego empatia.mrpips.gov.pl, bankowości elektronicznej i portalu PUE ZUS
  • od 1 sierpnia – przyjmowane będą wnioski składane osobiście w MOPS-ie w Oleśnicy lub za pośrednictwem poczty.  

Kluczowe jest to, że zniesione zostaje kryterium dochodowe. To oznacza, że świadczenie otrzyma każde dziecko, niezależnie od sytuacji materialnej rodziny. Z tego powodu rodzice nie będą już musieli przedstawiać informacji o dochodach. Formularz wniosku zostanie więc znacznie uproszczony i skrócony. Dzięki temu łatwiej będzie można składać wnioski drogą elektroniczną. 

Kiedy ruszą wypłaty? 

Wnioski o 500 plus warto złożyć jak najwcześniej, bo od tego zależy, kiedy dostaniemy pieniądze. Dla rodziców najkorzystniej będzie złożyć go od lipca do września br. 

  • Wniosek złożony od lipca do 30 września 2019 – świadczenie 500 plus zostanie wypłacone wraz z wyrównaniem od lipca do najpóźniej 31 października 2019. 
  • Wniosek złożony w październiku – świadczenie 500 plus obejmie wyrównanie jedynie od października. Pieniądze zostaną wypłacone do 31 grudnia 2019 roku. 
  • Wniosek złożony od 1 grudnia 2019 roku do 31 stycznia 2020 roku – świadczenie, z wyrównaniem jedynie od miesiąca złożenia wniosku. Pieniądze zostaną wypłacone najpóźniej do 29 lutego 2020 roku. 

Co z rodzicami, którzy już korzystają z 500 plus? 

Rodzice, którzy mają przyznane świadczenie na drugie i kolejne dziecko, a chcą wnioskować o 500 plus również na pierwsze dziecko składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek. 

W ten sposób otrzymają świadczenie na pierwsze dziecko od 1 lipca (jeśli złożą wniosek do 30 września). Na pozostałe dzieci (na które świadczenie są już przyznane do 30 września 2019 r.) pieniądze będą wypłacane normalnie. Nie trzeba już też będzie składać dodatkowego wniosku w październiku. 

Jaki termin na złożenie mają rodzice, którym urodziło się dziecko? 

Od 1 lipca rodzice będą mieli aż 3 miesiące od urodzenia dziecka na złożenie wniosku. Pieniądze otrzymają z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Do tej pory świadczenie przysługiwało od miesiąca, w którym złożono wniosek. Niezłożenie wniosku w miesiącu, w którym dziecko się urodziło, oznaczało brak prawa do świadczenia za ten miesiąc.  

 

>> <
  • Rodzina 500+