DODANO: 05.07.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

Ruszyły konsultacje 21 Tez Samorządowych

Samorządowcy w różnych częściach kraju rozpoczynają od piątku (5 lipca) konsultacje tez z mieszkańcami. Chcą, aby wszyscy obywatele mieli możliwość wypowiedzenia się. O założeniach tego działania informowano dzisiaj w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej na spotkaniu prasowym. Uczestniczyli w nim burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, wójt Długołęki Wojciech Błoński, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Przesłaniem było zaproszenie do ogólnopolskiej debaty na temat 21 Tez Samorządowych, pod którymi 4 czerwca br. w Gdańsku podpisało się kilkuset samorządowców, w tym Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś. Tezy uwzględniają najważniejsze problemy i najważniejsze sprawy, którymi zajmuje się samorząd, ale jednocześnie dotyczą każdego z nas. Dlatego samorządowcy chcą skonsultować je z mieszkańcami, sektorem pozarządowym i środowiskiem samorządowym. Następnie zebrać uwagi i 31 sierpnia br. podpisać oraz zaprezentować 21 postulatów Samorządnej Rzeczypospolitej. Na ich podstawie samorządowcy przygotują projekty ustaw, by złożyć je pod obrady nowego Parlamentu RP. Będą dążyć do tego, aby miasta i gminy, w 2020 roku, 30 lat od pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych uzyskały prawodawstwo godne Polski demokratycznej, samorządnej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot. Konsultacje już trwają – w formie bezpośrednich spotkań mieszkańców z samorządowcami oraz poprzez uruchomioną wczoraj stronę internetową samorzadydlapolski.pl.

Na spotkaniu w Oleśnicy zwrócono uwagę na problemy najbardziej dolegliwe dla mieszkańców – te związane z edukacją, zdrowiem, ochroną środowiska, walką ze zanieczyszczonym powietrzem, finansowaniem budowy i przebudowy infrastruktury drogowej. Spotkanie spuentowano tezą  – „najważniejszych jest los mieszkańców”.

Ten artykuł nie zawiera zdjęć.