DODANO: 29.01.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

śp. Edward Niczypor 1931 – 2019. Wspomnienie nestora oleśnickiej fotografii, kronikarza miasta i wychowawcy wielu pokoleń oleśniczan

 

W środę podczas uroczystości pogrzebowych w bazylice mniejszej oraz na cmentarzu komunalnym w Oleśnicy pożegnamy wspaniałego człowieka, nauczyciela, miłośnika fotografii i powojennego kronikarza naszego miasta.

 

Edward Niczypor urodził się 15 listopada 1931 roku pod Lwowem, gdzie jego ojciec prowadził niewielki sklep spożywczy. W 1936 roku rodzina Niczyporów przeprowadziła się do Lwowa i tam kilkuletni Edward rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej im. Adama Asnyka. II wojna światowa zastała rodzinę w Tarnopolu. Kiedy do miasta wkroczyli Niemcy matka wraz z dziećmi wyjechała do wsi Wolica Ługowa koło Sędziszowa Małopolskiego. Ojca, który pozostał na miejscu, rok później wcielono do II Armii Wojska Polskiego. Po wojnie Leopold Niczypor otrzymał od nowych władz dokument uprawniający go do zajęcia domu na Ziemiach Odzyskanych. Tak rodzina Niczyporów trafiła na oleśnicki Lucień. – Wysadzili nas na towarowym peronie, a ponieważ byłem najstarszy z rodzeństwa to mnie mama wysłała, żeby szukać ojca, który już wcześniej dotarł do Oleśnicy. Wiedziałem, że pracuje w starostwie, ale gdzie to starostwo, już nie wiedziałem. Szedłem więc od stacji w stronę miasta i nagle, na wysokości poczty, wyszedł na przeciwko mnie mój tata – tak w 2015 roku podczas realizacji projektu „Pierwsi w Oleśnicy” Edward Niczypor wspominał przyjazd rodziny do naszego miasta wiosną 1946 roku. Tutaj spędził całe życie.

 

W Oleśnicy kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. W 1952 roku rozpoczął pracę, jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Licborzu, dzisiejszym Krzeczynie. Dwa lata później zdał eksternistycznie maturę pedagogiczną w Lwówku Śląskim. Swoje wykształcenie uzupełniał w Studium Nauczycielskim we Wrocławiu, gdzie ukończył polonistykę oraz w filii Instytutu Pedagogicznego w Jeleniej Górze.

 

W 1956 roku Edward Niczypor rozpoczął pracę w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie przez 33 lata był instruktorem fotografii. W jego zajęciach uczestniczyły kolejne pokolenia oleśniczan. Wielu z nich do dzisiaj, także zawodowo, zajmuje się fotografią.

 

Fotografię Edward Niczypor pokochał z wzajemnością i na całe życie. – To było zaraz po wojnie – mówił trzy lata temu na spotkaniu poświęconemu swojej działalności. – Nie było żadnych książek czy kółek fotograficznych. Ale mój kolega Franciszek Zarówny interesował się fotografią i miał pierwszy miechowy aparat. Zdjęcia wywoływało się wtedy w głębokich kuchennych talerzach – uśmiechał się. – Tak zaczęła się ta „choroba”. Franciszek z niej wyszedł, a ja się nie wyleczyłem.

 

Jego zdjęcia publikowała regionalna i lokalna prasa, a od  1975 r. przez wiele lat trwała współpraca pana Edwarda z Działem Dokumentacji Życia Społecznego przy Bibliotece Publicznej w Oleśnicy. Jako fotograf wykonał w tym czasie kilka tysięcy zdjęć. To dzięki niemu wiemy, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto, jakimi wydarzeniami żyli oleśniczanie. W 2015 roku część tych fotografii została zdigitalizowana i udostępniona w Oleśnickiej Bibliotece Cyfrowej (http://muzeum.olesnica.pl/zbiory).

 

Za swoją wieloletnią pracę Edward Niczypor został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i  Krzyżem Kawalerskim.

Laureat Nagrody Oleśnicy w 2001 roku.

 

 

>> <
  • śp. Edward Niczypor 1931 – 2019. Wspomnienie nestora oleśnickiej fotografii, kronikarza miasta i wychowawcy wielu pokoleń oleśniczan