DODANO: 18.09.2018 / 10:45 – KATEGORIA:

Spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem – odkrywcą źródła Amazonki – w czwartek 20 września!

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza 20 września (czwartek) o godz. 18.00 do sali widowiskowej przy ul. Kochanowskiego 4 na spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem.

 

Jacek Pałkiewicz to dziennikarz, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, jest także powszechnie uznawanym autorytetem w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. W 1975 r. pokonał w łodzi ratunkowej Atlantyk w roli dobrowolnego rozbitka.  Od połowy lat 70. kierował wieloma ambitnymi wyprawami w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Jest weteranem Sahary, poznał najdalsze kresy Syberii. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

 

W 1994 r. został przyjęty do elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. W swojej szkole przetrwania we Włoszech uczył m.in. kosmonautów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Aleksander Gudzowaty napisał kiedyś: „Gdyby Jacek urodził się w czasach Kolumba, to Ameryka Łacińska mówiłaby po polsku”.

 

Autor ponad czterdziestu książek i wznowień, w 1998 r. otrzymał  główną nagrodę „Bursztynowy Motyl” za najlepszą książkę  podróżniczą roku (Terra incognito, Wyd. Bellona). Przewodnik po polskiej literaturze pięknej od XVI do XXI wieku 500 polskich książek, które warto w życiu przeczytać (Muza 2012) zaliczył Syberię Jacka Pałkiewicza do tych pozycji, które z różnych powodów wypada znać. W 2014 r. znalazł się na czwartym miejscu w rankingu (wg magazynu Press) polskich autorów książek, którzy mają na koncie najwięcej przekładów swojej  twórczości.

 

Przez kilkanaście lat pracował w Sette, dodatku ilustrowanym mediolańskiego Corriere della Sera. Publikuje swoje reportaże na łamach poczytnych periodyków europejskich, w Polsce w gazecie Rzeczpospolita.

 

Jego dokonania ukazuje Andrzej Kapłanek w biografii Pałkiewicz, droga odkrywcy (Wyd. Zysk i S-ka).

 

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 

 

BiFK

>> <
  • Spotkanie autorskie z Jackiem Pałkiewiczem – odkrywcą źródła Amazonki – w czwartek 20 września!
  • 1