DODANO: 23.05.2019 / 10:45 – KATEGORIA: Miasto

Zapraszamy na Dni Oleśnicy 2019

Urząd Miasta Oleśnica i Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zapraszają mieszkańców w dniach 1 i 2 czerwca na coroczne święto miasta – Dni Oleśnicy.

 

Jak co roku przygotowaliśmy atrakcje, które mamy nadzieję spełnią oczekiwania wszystkich mieszkańców – jak co roku też, oleśniczanie będą mieli możliwość zaprezentowania innym swoich umiejętności, zdolności i pasji. Jak co roku będzie to czas relaksu, rozrywki, integracji i ciekawych wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Atrakcje będzie można znaleźć w kilku częściach miasta.

Dni Oleśnicy rozpocznie na oleśnickim Rynku giełda książki.

O 11.30 spod Sali widowiskowej BiFK wyruszy w stronę Rynku barwna bajkowa parada.  W związku z tym, że jest to Dzień Dziecka – gorąco zachęcamy wszystkich uczestników do ożywienia wspomnień z dzieciństwa i przebrania się za ulubioną postać z bajki.

O godz. 12.00 oleśnicki Rynek zacznie jeszcze intensywniej tętnić życiem – to wtedy dojdzie do uroczystego otwarcia Dni Oleśnicy: na żywo z wieży Ratusza zabrzmi hejnał w wykonaniu Tadeusza Nestorowicza, a Burmistrz wręczy mieszkańcom klucz do bram miasta. W sobotę zapraszamy najmłodszych mieszkańców na Kreatywny Dzień Dziecka:  razem z MAK-ówkami będzie można odbić bajkowe wzory sitodruku na bawełnianych torbach i materiałach uczestników (zachęcamy do przynoszenia swoich koszulek i toreb!), a także malować różnymi technikami postacie z bajek, Marek Wałęga zaprosi oleśniczan do cudownego świata sztuk plastycznych na Dziedzińcu Ratusza, Bagienne Świetliki nauczą chodzenia na szczudłach i żonglerki, Ewa Mielczarek umaluje dziecięce twarze, animatorzy z CZAR-u skręcą balony
w różnych kształtach i zbudują z dziećmi każdą budowlę z drewnianych klocków, Młodzieżowa Rada Miasta zaprosi do udziału w karaoke, Hufiec Oleśnica Związku Harcerstwa Polskiego zaprosi do udziału w zabawach ruchowych, a oleśnickie szkoły
i organizacje zaprezentują swoją działalność, osiągnięcia i ofertę dla oleśniczan. Tradycyjnie też będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.

Na scenie w Rynku zaprezentuje się zespół Brass Band oraz uczestnicy parady.

Nawa św. Jerzego przy Cerkwi Prawosławnej  będzie natomiast miejscem twórczych
i magicznych działań artystycznych i na 2 dni zamieni się w atelier fotograficzne Kamili Celary-Kmiecik.

W sobotę na oleśnickim Podzamczu koncerty rozpoczną się o godz. 17.30 występem lokalnego rapera i freestyl’owca CZESKIEGO. Po nim na scenie pojawi się jeden z najpopularniejszych w Polsce wykonawców muzyki nawiązującej do reggae, wokalista zespołu Indios Bravos – GUTEK, a następnie zabrzmią rock’n’rollowo-soulowo-bluesowe nuty w wykonaniu MROZA i – po raz drugi w naszym mieście wystąpi idol nastolatek – DAWID KWIATKOWSKI. Na zakończenie tego dnia zapraszamy na klubowe rytmy duetu KALWI REMI.

W niedzielę, w drugi dzień miejskiego święta, na oleśnickim Rynku również będzie się odbywała giełda książki, a na scenie wystąpią oleśniccy seniorzy i laureaci i wyróżnieni w II Przeglądzie Wokalnym SONORO.

Koncerty na Podzamczu rozpocznie oleśnicka grupa FAST FAT, a potem zaprezentuje się legenda polskiego bigbeatu, najdłużej funkcjonujący zespół muzyczny w Polsce – TRUBADURZY. Po nich niezwykle energetyczna dawka muzyki w wykonaniu zespołu PIERSI i na zakończenie Dni Oleśnicy wystąpi jedna z najbardziej cenionych i charyzmatycznych wokalistek polskiej sceny – ANIA WYSZKONI.

Gorąco zachęcamy również do udziału w imprezach towarzyszących, które odbędą się już w maju: zapraszamy na wernisaże dwóch wystaw fotografii – Pawła Piotrowskiego i Ryszarda Bobera, do udziału w Retro(in)spekcji – Nocnej Grze Miejskiej zorganizowanej z okazji Nocy Muzeów i 5-lecia Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią i tanecznego uczczenia Dnia Matki w Parku Kolejarzy Oleśnickich.

W drugim dniu Dni Oleśnicy odbędzie się także V Festyn Rodzinny w Parku Kolejarzy Oleśnickich, a wieczorem Cafe Sputnik zaprasza na bezpłatny koncert w klimatach folk i country w wykonaniu Sashy Boole’a.

Dni Oleśnicy nie kończą się w niedzielę 2 czerwca. Z okazji 30. Jubileuszu wyborów 4.06.1989 roku 7 czerwca w Sali widowiskowej BiFK odbędzie się uroczysty koncert, a w niedzielę – 9 czerwca – zapraszamy do Nawy Kościoła św. Jerzego na podsumowanie rocznych działań naszej Młodzieżowej Grupy Teatralnej PARADOKS – w programie monodramy uczestników i spektakl oparty na „Śnie Nocy Letniej” Wiliama Szekspira.

>> <
  • Zapraszamy na Dni Oleśnicy 2019