„Czeska historia Śląska” – promocja wyjątkowego wydawnictwa i podsumowanie Roku Czeskiego w Oleśnicy (aktualizacja wideo)

Michał Kołaciński, burmistrz Oleśnicy oraz Anna Zasada, dyrektor Biblioteki i Forum Kultury, zaprosili mieszkańców 2 lutego do Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Oleśnickich na promocję wydawnictwa pokonferencyjnego „Czeska historia Śląska. Ze szczególnym uwzględnieniem Oleśnicy i Księstwa Oleśnickiego” i podsumowanie działań dotyczących Roku Czeskiego.

Obecnych było także wielu naukowców, których wykłady znalazły się w książce. Każda obecna osoba otrzymała niespodziewany upominek: promowane wydawnictwo. Mówcy wielokrotnie podkreślali znakomitą współpracę władz Oleśnicy i BiFK z Uniwersytetem Wrocławskim. Przedstawiciele świata akademickiego dziękowali burmistrzowi Michałowi Kołacińskiemu za decyzje związane z organizacją międzynarodowej konferencji o historii naszego miasta i Śląska. Odbyła się ona w kwietniu zeszłego roku i cieszyła się duży zainteresowaniem. Na zakończenie Rafał Wojtczak z BiFK przypomniał kilkadziesiąt przedsięwzięć, które w Oleśnicy zorganizowano w ramach Roku Czeskiego. Z okazji czterechsetnej rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych władców w historii Oleśnicy, Rada Miasta pod koniec 2016 r. podjęła uchwałę, by rok 2017 ustanowić w naszym mieście Rokiem Czeskim. Było to najważniejsze wydarzenie w przeszło dwudziestoletniej współpracy partnerskiej Oleśnicy i Chrudimia. W imieniu rządu czeskiego wdzięczność za tę inicjatywę wyraził przedstawiciel ambasady Republiki Czeskiej w Polsce, Jaromir Vejrych. Obecny był także burmistrz miasta partnerskiego z Czech, Petr Reznicek.

fot. Ryszard Kałużny

BiFK


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP