Dzień Zwycięstwa. Relacja foto i video

8 maja wypada Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Sejm RP ustawą z dnia 24 kwietnia 2015 roku zniósł Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w 1945 r., jednak 8 maja w wielu miastach oddaje się honory poległym w czasie II wojny światowej.

W Oleśnicy uroczystości odbyły się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego (tzw. Pomnik Orła Białego na cmentarzu komunalnym w Oleśnicy przy ul. Woj. Polskiego).

Miejsce to jest symboliczne: spoczywa przy nim dziewięciu żołnierzy z 3. Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej II Armii WP, którzy zginęli w marcu 1945 roku na terenie powiatu oleśnickiego. Ich szczątki przeniesiono pod pomnik z innej mogiły w 2011 roku. Sam pomnik powstał pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jego autorem jest nieżyjący już Ryszard Zamorski. Odlew w białym betonie wykonała oleśnicka betorniania przy ul. Moniuszki (informacje za: dr Marek Nienałtowski, http://www.olesnica.org/Pomnik_poleglych_zolnierzy_II_Armii_WP.htm)

Głównymi organizatorami Dnia Zwycięstwa w naszym mieście były oleśnickie środowiska kombatanckie, które po uroczystości spotkały się na pikniku integracyjnym.

Fot. R. Kałużny


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP