Młodzi oleśniczanie z wizytą w Jaunay-Marigny

Wraz z końcem roku szkolnego, kończy się dwuletni projekt wymiany międzynarodowej autorstwa nauczycielek Szkoły Podstawowej nr 3 im. Podróżników i Odkrywców Polskich Neonili Kuropki i Marzenny Śliwki - „Living in Europe”.

Adresatami projektu byli uczniowie klasy kulturoznawczo-europejskiej SP3 oraz grupa młodzieży z College Saint Exupery z Jaunay-Marigny, którzy przez cały ubiegły rok szkolny korespondowali ze sobą. Głównym celem projektu była praktyczna nauka języka angielskiego, wykorzystanie go w codziennych sytuacjach życiowych oraz wzajemne poznawanie kultur Polski i Francji: zwyczajów i mentalności ich mieszkańców, cennych zabytków i krajobrazów natury.

W bieżącym roku szkolnym, w październiku, podjęto grupę 29 uczniów francuskich
wraz z czterema opiekunami. Bogaty program ich pobytu zakładał m.in. zwiedzanie Wrocławia z kartą pracy „Poszukiwanie krasnali”, dwudniową wycieczkę do Krakowa i parku rozrywki - Energylandia, całodzienny pobyt w Adrenalina Park pod Wrocławiem, zwiedzanie Oleśnicy, spotkanie z władzami miasta, wizytę w szkole w czasie Festynu Rodzinnego oraz udział w zajęciach szkolnych

Natomiast w maju 2018 miała miejsce rewizyta - młodzież oleśnicka wraz z opiekunami wizytowała szkołę, zwiedziła historyczne miasto Poitiers, została podjęta przez władze Jaunay-Marigny oraz członków Stowarzyszenia comite de jumelage wspierającego finansowo projekt ze strony francuskiej. Uczniowie odbyli podróż do La Rochelle oraz zwiedzili wyspę Ile De Re, wspaniale się bawili oglądając spektakularne widowiska w parku tematycznym Puy Du Fou, przeniosła się w czasie do XVI w. zwiedzając Zamek w Chenonceau, a także spędziła  dzień w popularnym w całej Europie parku rozrywki  Futuroscope.

Warunkiem udanego przeprowadzenia międzynarodowej wymiany młodzieży jest zasięgnięcie wiedzy wstępnej o realiach kraju odwiedzanego, zdolność do empatii, zapewnienie ciekawego programu imprezy oraz talent organizatorski. Poprzez tak zorganizowane spotkanie młodzi ludzie z obu krajów mają możliwość wzajemnego poznania, skonfrontowania zasłyszanych stereotypów z rzeczywistością, znalezienia podobieństw, zaakceptowania różnic i odmienności i nawiązania przyjaźni. 

Udział w międzynarodowej wymianie młodzieży poszerza ich horyzonty myślowe, dostarcza im wiedzy o świecie, stanowi bodziec do zaczerpnięcia dobrych wzorów oraz motywację do nauki języka obcego. Pozytywny wpływ międzynarodowych wymian młodzieży na rozwój osobowości ucznia jest nieoceniony. Wzajemne poznanie i zrozumienie młodych pokoleń ma duże znaczenie dla trwałego porozumienia między naszymi narodami. To właśnie młodzi ludzie będą tworzyć przyszłe stosunki między naszymi krajami. Od ich nastawienia zależeć będzie przełamanie istniejących wciąż jeszcze uprzedzeń i stereotypów utrudniających utrzymywanie poprawnych relacji między naszymi społeczeństwami. 

W historii Gimnazjum nr 3 (od tego roku szkolnego SP3) to już czwarte tego typu przedsięwzięcie, które miało szansę powodzenia, między innymi dzięki wsparciu finansowemu Władz Miasta Oleśnicy.

Neonila Kuropka


Aktualności
Strefa Miejska | Kontakt | Mapa Oleśnicy | BIP