• język migowy
 • BIP
Strona główna/Kalendarium

Kalendarium

terminarz dnia 18.05.2024

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 15:00

Zapraszamy 18 maja do udziału w tegorocznej EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W OLEŚNICY. W programie tegorocznego wydarzenia są spacery z przewodniczką, wystawy, koncert, a także możliwość odwiedzenia miejsc do tej pory niedostępnych.

 plakat Europejska Noc Muzeów

Program EUROPEJSKIEJ NOCY MUZEÓW W OLEŚNICY

SALA WIDOWISKOWA MOKIS W OLEŚNICY / ul. J. Kochanowskiego 4

 • 17:00 / Wernisaż wystawy ,,zaŚwiaty” / Galeria MOKiS
 • 18:30 / Oleśniczanie dla Oleśniczan / spektakl „Słowik” w wykonaniu Uczestników z Dziennego Domu Senior+ w Oleśnicy
 • 19:00 / Koncert gitarowy Karola Muskały

 Bezpłatne wejściówki na wydarzenia artystyczne (spektakl i koncert) do odbioru w MOKiS od 08.05.2024

MOKiS - OLEŚNICKI DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ / ul. Bociania 11

 • 16:00 / Wernisaż wystawy czasowej „Medale okolicznościowe” z kolekcji Jerzego Ryglickiego
 • 17:00-20:00 / Spacer z przewodnikiem po Oleśnicy / zbiórka grupy przed ODSzH Zapisy przez formularz zapisów od 06.05.2024 na stronie www.mokis.info
 • 17:00-22:00 / Zwiedzanie Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią / Bicie pamiątkowej monety, do nabycia pocztówki okolicznościowe Oleśnica 2024

MOKIS - GALERIA BRAMA WROCŁAWSKA / ul. Wrocławska

 • 17:00-21:00 / Zwiedzanie Galerii Brama Wrocławska
 • 20:00 / Wernisaż wystawy grafik ,,Oleśnica piórkiem" autorstwa Jerzego Cieślaka z kolekcji Tomasza Słomki

RYNEK

 • 18:00 i 19:30 / MAK-pracownia (Stowarzyszenie Artystyczne MAK) - pokaz plenerowego, alternatywnego wypału ceramiki metodą raku oraz słowiańskiej obwary

ZAMEK KSIĄŻĘCY W OLEŚNICY

 • 17:00-20:00 / Zwiedzanie Zamku Książąt Oleśnickich w Oleśnicy - wstęp bezpłatny

ROD ZNTK / ul. Daszyńskiego

 • 15:00-18:00 / Zwiedzanie schronu mieszczącego się na terenie ogródków działkowych ROD ZNTK, wejście od ulicy Poniatowskiego 

MUZEUM FOTELI KATAPULTOWYCH / ul. 3 Maja 18

 • 17:00-20:00 / Zwiedzanie Muzeum Foteli Katapultowych i wystawa broni strzeleckiej Dobroszyckiej Grupy Strzeleckiej

 ARCHIWUM WOJSKOWE W OLEŚNICY / ul. Wileńska 14

 • 16:00-21:00 / Zwiedzanie obiektu Archiwum / wejście na teren Garnizonu (wyłącznie obywatele Polski) w grupach 25 osobowych co 40 min. Po okazaniu dowodu tożsamości (ostatnie wejście godz. 20:00) 

WIEŻA CIŚNIEŃ - MGK / ul. Wojska Polskiego 57

 • 18:00-22:00 / Zwiedzanie Wieży Ciśnień

CERKIEW ZAŚNIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY / ul. Łużycka 20

 • 17:00-20:00 / Zwiedzanie kościoła prawosławnego pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny z opiekunem kościoła / wejścia grup co pół godziny

NADLEŚNICTWO OLEŚNICA ŚLĄSKA - LASY PAŃSTWOWE / ul. Spacerowa 6

 • 19:00 / Nocne zwiedzanie drewnianego budynku nadleśnictwa przy ul. Spacerowej 6 oraz spacer po lesie z Leśnikiem 
Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 16:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Medale okolicznościowe" z kolekcji Jerzego Ryglickiego, który odbędzie się 18.05.2024 o godz. 16.00 w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Oleśnicy.

 

plakat na wernisaż wystawy ,,Medale okolicznościowe

Informacja o wystawie

Prezentowane na wystawie medale okolicznościowe pochodzą z kolekcji, która budowana jest od około 5 lat. Oprócz medali, Jerzy Ryglicki zbiera również znaczki pocztowe o tematyce pożarniczej, mapy i książki z okresu II wojny światowej.

Jerzy Ryglicki

urodzony w Strzelinie w rodzinie strażackiej. Służbę rozpoczął w 1971 r. w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Oleśnicy, gdzie pracował do 1980 r. Do 1992 r. pracował w Hutmenie S.A. we Wrocławiu na samodzielnym stanowisku, a następnie w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu. Służył tu do momentu przejścia na emeryturę, czyli do 31 grudnia 2006 r.
Interesuje się pieszą turystyką górską. Z żoną Alicją ma dwójkę dzieci - córkę i syna, a także wnuczkę i dwójkę wnuków.

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS, ul. Kochanowskiego 4
Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 17:00

Razem z Ciemną Stroną Sztuki zapraszamy na wernisaż wystawy prac malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii - ,,zaŚwiaty", który odbędzie się 18 maja 2024 o godz. 17.00 w Galerii MOKiS. Wernisaż odbywa się w rmach Europejskiej Nocy Muzeów w Oleśnicy.

plakat na wernisaż wystawy zaŚwiaty

,,zaŚwiaty"

To piąta edycja wystaw, osób związanych ze stroną Ciemna Strona Sztuki. Wystawa opiera się na przewijającym przez historię sztuki motywie Zaświatów, który stał się jednym z głównych składowych i rozpoznawalnych założeń Romantyzmu i Symbolizmu. Podobnie jak sny, marzenia otwierające drogę do kreowania innych, nierealnych światów, tak też wyrastające z nich wizje zaświatów, stanowią wrota do innego wymiaru. Pozwalają przekraczać granice realnie nieprzekraczalne, sięgnąć do obszarów odległych i niedostępnych, a za sprawą wolnej wyobraźni kojarzyć z sobą to, co w empirycznym doznawaniu jest od siebie bardzo odległe, czyli przestawienie świata za pomocą uczuć, intuicji, wyobraźni powiązanych z mistycyzmem.

Swoje prace zaprezentują:

Anna Pietruś-Bral, Joanna Sztyrak, Katarzyna Spychalska, Katarzyna Wieczorek, Diana Żarów, Monika Krzymińska-Śluborska, Pamela Jaworska, Paulina Wiewióra, Justyna Koziczak, Paulina Nadia Weremczuk/ Dominik Kuryga, Igor Panchuk, Paweł Sadowski, Łukasz Milak-Kalinowski, Jacek Szleszyński, Wojtek Malicki, Grzegorz Rombel, Piotr Małysz, Arkadiusz Danovski, Mateusz Tokarski, Piotr Baćko, Krzysztof Polaczenko, Krzysztof Płonka, Grzegorz Kochaniec, Rafał Krzemiński, Marcin Michalewicz, Krzysztof Iwin, Piotr Kiełbiński, Rafał Hader, Paweł Miksiewicz, Michał Piotr Barfrog

Miejsce: Oleśnicki Dom Spotkań z Historią
Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 17:00

18 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów zapraszamy na spacer miejski z przewodnikiem po Oleśnicy. Miejscem zbiórki jest Oleśnicki Dom Spotkań z Historią o godzinie 17:00. Na spacer obowiązują zapisy wyłącznie przez formularz internetowy.

Plakat

Termin spaceru z przewodnikiem 

 • 18 maja
 • w godzinach17:00-20:00 
 • spacer w tym dniu jest atrakcją bezpłatną

Zapisy zakończone. Dziękujemy za zainteresowanie.

 

Miejsce: Sala widowiskowa MOKiS
Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 19:00

Zapraszamy 18 maja 2024 roku o godzinie 19.00 do sali widowiskowej MOKiS w Oleśnicy na koncert Karola Muskały. Bezpłatne wejściówki do odbioru w sekretariacie MOKiS. Koncert odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów.

PlakatKarol Muskała


22 letni gitarzysta samouk z Wrocławia, specjalizujący się w stylu gry na gitarze akustycznej „Fingerstyle”.
Jest solowym artystą, muzykiem i kompozytorem, a swoją przygodę z gitarą rozpoczął w wieku 13 lat. Karol poza korzystaniem z widowiskowego stylu, jakim jest „fingerstyle”, urozmaica dodatkowo swoją grę na żywo specjalnymi efektami dźwiękowymi, nadającymi nowych barw jego brzmieniom. Lubiący wyzwania gitarzysta okiełznał różne widowiskowe sztuczki, takie jak: gra na dwóch gitarach jednocześnie, gra rękoma znad gryfu i wiele innych. Karol gra utwory autorskie oraz tworzy covery utworów innych artystów. Repertuar obejmuje w większości muzykę energetyczna i żywą, a wachlarz gatunków stanowią, m.in. metal, rock, blues, flamenco, pop, new age.
W przeciągu jego 9-letniej przygody z gitarą osiągnął on różne sukcesy.
W roku 2022 został laureatem konkursu gitarowego „Warsaw Fingerstyle Festival 2022”, będącego największym festiwalem gitary fingerstyle w Polsce. Grał on także koncert na największych targach gitarowych w Europie „Guitar Summit 2023” mających miejsce w Mannheim w Niemczech. W roku 2019 został laureatem IX Dolnośląskiej Gali Talentów 2019, na której został nominowany do finałowego koncertu. Karol należy także do grupy artystów w G7th Capo Company oraz do grona artystów gitar akustycznych marki Ibanez będącej jedną z najbardziej znanych marek gitarowych na świecie. Pod koniec 2023 roku ukazał się autorski album Karola Catharsis z muzyką instrumentalną fingerstyle. Poza grą na żywo, jest również aktywny na platformach online takich jak Youtube, Instagram, TikTok oraz Facebook, na których można znaleźć jego teledyski, filmy oraz muzykę. Oprócz gry na gitarze zainteresowania Karola obejmują wideografię, fotografię oraz inżynierię dźwięku.

Kategoria: Kultura
Data: 2024-05-18
Godzina: 20:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy grafik “Oleśnica piórkiem”autorstwa Jerzego Cieślaka z kolekcji Tomasza Słomki, który odbędzie się 18.05.2024 o godz. 20.00 w Galerii Brama Wrocławska w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w Oleśnicy.

plakat informacyjny

do góry