• język migowy
  • BIP

Chrudim (Czechy)

Chrudim to urocze, królewskie miasto, położone nieopodal Pardubic. Liczy ok. 24 tysiące mieszkańców. Słynie z interesującej historycznej zabudowy i atrakcyjnych muzeów. Na szczególną uwagę zasługuje Muzeum Kultury Lalkarskiej, które prezentuje rozwój czeskiego i światowego teatru lalkowego oraz Muzeum Rzeźb Barokowych, ulokowane w budynku zrujnowanego po wojnie klasztoru kapucynów z kościołem pw. Św. Józefa (XVII w.)

Władze Oleśnicy zabiegały o rozwój i pogłębienie współpracy, czego efektem był obchodzony w naszym mieście Rok Czeski. Rada Miasta podjęła w tej sprawie uchwałę jednogłośnie. Jak czytamy w uzasadnieniu, „Karol II z czeskiej dynastii Podiebradów był najwybitniejszym władcą księstwa oleśnickiego w historii. Dzięki niemu Oleśnica przeżyła okres najświetniejszego rozwoju we wszystkich niemal dziedzinach, a sam książę zyskał uznanie wykraczające daleko poza granice miasta i regionu. Mając na względzie powyższe, a także ogólny wpływ Czech na rozwój Oleśnicy na przestrzeni wieków, Rada Miasta, podkreślając przyjaźń pomiędzy narodami czeskim i polskim oraz wzorową i rozwijającą się współpracę partnerską z Chrudimiem, pragnie ustanowić w naszym mieście rok 2017 Rokiem Czeskim”.

W trakcie Roku Czeskiego, którego istotnym wydarzeniem była pierwsza w historii miasta międzynarodowa konferencja naukowa związana z Oleśnicą, doszło do rozwinięcia formuły współpracy na innych polach. Pierwszy raz relacje nawiązały Chrudimska Szkoła Artystyczna oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fr. Chopina w Oleśnicy.

www.chrudim.eu 

do góry