• język migowy
  • BIP
Strona główna/Urząd/Pomoc Ukrainie - Допоможіть Україні/Świadczenia pieniężne - Грошові виплати

Świadczenia pieniężne - Грошові виплати

1. грошову допомогу розміром 300 злотих на особу/ 300 zł na osobę

2. 500 zł na dziecko

3. Świadczenie 40 zł dziennie na osobę

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

1. грошову допомогу розміром 300 злотих на особу/ 300 zł na osobę

Uchodźcy z Ukrainy otrzymają jednorazowe świadczenie pieniężne dla uciekinierów w wysokości 300 złotych na osobę. Jest to wsparcie w początkowym okresie pobytu w Polsce. Warunkiem uzyskania tej pomocy jest posiadanie numeru PESEL oraz złożenie stosownego wniosku o wypłatę świadczenia.

W stosunku do osób przebywających na terenie Oleśnicy sprawami tych zasiłków będzie zajmował się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy przy ul. Wojska Polskiego 13, telefon kontaktowy: (71) 721 89 00.

Tam można pobrać formularze oraz złożyć je do realizacji. Druki wniosków są też dostępne:
https://www.mopsolesnica.gov.pl/pomoc-uchodzcom/index

 

Біженці з України отримають одноразову грошову допомогу розміром 300 злотих на особу.
Це підтримка в початковий період перебування в Польщі. Умовою для отримання цієї допомоги є наявність ідентифікаційного номера (PESEL) та подання відповідної заяви на виплату одноразової грошової допомоги.
Особи, які проживають в Олесниці,  можуть звертатися в Міський осередок соціальної допомоги (MOPS): вул. Війська польського, 13 / Wojska Polskiego 13, тел.: (71) 721 89 00.

В осередку можна заповнити і подати заявки. Документи доступні також
в електроній формі: https://www.mopsolesnica.gov.pl/pomoc-uchodzcom/index

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

2. 500 zł na dziecko

Uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus na dziecko oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie już od najbliższej soboty. Przyjmowaniem wniosków i wypłatą świadczeń będzie zajmował się Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W Oleśnicy mieści się on przy ul. Lwowskiej 34-38
sprawy będzie można załatwić:
- w poniedziałki, w godzinach 8.00 -17.00
- od wtorku do piątku, w godzinach 8.00-15.00

W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję "Weekend dla Ukrainy". "W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także w ZUS w Oleśnicy (ul. Lwowska 34-38): 26-27.03.2022 - sobota i niedziela, w godzinach 9.00-15.00

plakat o 500 plus

Wyjątkowo przez dwa dni 13 i 27 kwietnia wnioski o świadczenie 500 plus uchodźcy złożą w Urzędzie Miasta Oleśnicy Rynek-Ratusz w godzinach od 10.00 do 14:00.

składki

składki

3. Świadczenie 40 zł dziennie na osobę

Każdy, kto przyjął pod swój dach uchodźców w terminie od 24 lutego 2022 r. , będzie mógł liczyć na dodatek od państwa. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość to 40 zł dziennie na osobę.

Wzór wniosków o to świadczenie znajduje się w załączniku poniżej. Dokumenty można składać od 16 marca.
Zgodnie z zapowiedzią MSWiA, koszty pobytu Ukraińców w domach wnioskodawców będą rekompensowane z mocą wsteczną.
Nie trzeba zatem spieszyć się ze złożeniem wniosku.

Przypominamy, wsparcie to 40 zł za dzień za osobę, której udzielone zostało schronienie. Bez względu, kiedy rodzina złoży wniosek o refinansowanie, będzie ono udzielone od momentu, w którym przyjęło się pod swój dach uchodźców z Ukrainy.
Środki finansowe będą wypłacane wstecz, a nie „z góry”. Na dziś wojewoda nie przyznał Miastu Oleśnicy żadnej dotacji czy wsparcia na ten cel, kiedy to nastąpi - środki będą sukcesywnie wypłacane.

Według przepisów wnioski o przyznanie świadczenia będą rozpatrywane w ciągu miesiąca od daty złożenia w Urzędzie Miasta Oleśnicy.
Zgodnie z przepisami Urząd Miasta jest zobligowany do zweryfikowania, czy wnioskodawca faktycznie przyjął pod swój dach uchodźców.
Wniosek o wypłatę pieniędzy wymaga wskazania danych uchodźców, których wnioskodawca przyjął pod swój dach. Takie oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Świadczenie nie będzie przysługiwało jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi. Pieniądze nie będą wypłacane w przypadku podania we wniosku nieprawdziwych informacji. 

 

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2022-04-05 wniosek-o-swiadczenie-pieniezne-za-zapewnienie-zakwaterowania.pdf
ilość pobrań: 611
wniosek-o-swiadczenie-pieniezne-za-zapewnienie-zakwaterowania.pdf 165.16KB zobacz
do góry